Czytamy gdzie indziej

Czytamy gdzie indziej
 
Czytanie naszej książki Rozbójnik Hotzenplotz będzie jednym z punktów literackiego spaceru po Saskiej Kępie, organizowanego 21 i 22 kwietnia przez Studio Teatralne Koło pod hasłem "Czytamy gdzie indziej".
 
 Trzecia odsłona projektu „Czytamy gdzie indziej” jest znakomitą okazją do wiosennego spaceru po Saskiej Kępie i wspólnego odkrywania literatury. Pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia - Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa oraz Studio Teatralne Koło - włączyli do akcji okolicznych mieszkańców, właścicieli kawiarni i punktów usługowych oraz pracowników rzadziej odwiedzanych miejsc. W nietypowych dla lektury przestrzeniach, spotkać będzie można postaci wykreowane przez aktorów warszawskich scen teatralnych, które wprowadzą uczestników w różnorodny świat współczesnej literatury europejskiej.
 

Na sobotę 21 kwietnia zaplanowano dwa szlaki literackie: „Trasę popołudniową” w godzinach od 14.00 do 17.00 oraz „Trasę wieczorną” w godzinach od 18.00 do 21.00. Niewątpliwą atrakcją będzie czytanie w Wodociągach Praskich, gdzie będzie można usłyszeć fragmenty powieści o pełnym dziwactw naukowcu i poznać alternatywną wersję historii, w której Lenin w 1917 pozostaje w Szwajcarii i tam wznieca rewolucję komunistyczną. Jednocześnie będzie można posłuchać utworów w przekładach Jerzego Czecha i Leszka Engelkinga, którym poświęcona jest „Trasa o tłumaczach” stworzona wspólnie z Instytutem Książki. Niedzielny program powstał z myślą o dzieciach, a jego kuratorką jest Marta Lipczyńska-Gil - wydawca książek dla najmłodszych. Książkę Otfrieda Preusslera Rozbójnik Hotzenplotz przeczyta w niedzielę przy Francuskiej 27 Diana Zamojska. Projekt odbędzie się w przeddzień obchodów Światowego Dnia Książki.

Organizatorzy zachęcają do chodzenia własnymi ścieżkami - każdy może przyłączyć się do projektu w dowolnym miejscu i czasie. Pomoc w planowaniu i wskazówki topograficzne będzie można uzyskać w punkcie informacyjnym w kawiarni Francuska 30.

PATRONAMI MEDIALNYMI wydarzenia są: Ryms, Poka Poka, Purpose, Qlturka.pl, mowianamiescie.pl, granice.pl oraz zeszytyliterackie.pl; projekt jest współfinansowany przez Instytut Książki w ramach programu PETRA.